Alergia i wizyta u lekarza

aleriaIdź do lekarza, jeśli podejrzewasz u siebie uczulenie. Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który-jeśli zajdzie taka potrzeba – skieruje cię do alergologa. Lekarz powinien też zbadać dzieci, które często chorują, zwłaszcza na nawracające zapalenia dróg oddechowych, przeziębienia itp. Osoby ze stwierdzoną alergią powinny być pod stałą kontrolą lekarza, stosować się do jego zaleceń i regularnie.zażywać przepisane leki. Czasem leczenie przeprowadza się przez kilka tygodni w roku (np. w sezonowym nieżycie nosa). Przy alergii na roztocza kurzu domowego leczenie musi być przewlekłe. W leczeniu różnych postaci alergii stosuje się leki przeciwzapalne, tzw. kortykosteroidy, popularnie zwane sterydami. W łagodniejszych postaciach choroby zalecane są preparaty z grupy kromonów. Preparaty przeciwzapalne są dostępne w postaci tabletek, maści, kropli, aerozoli, aerozoli w dozownikach lub inhalatorach suchego proszku. Kupimy je tylko na receptę.
Chory powinien także przyjmować środki przynoszące ulgę w ataku konkretnej choroby, np. obkurczające naczynia krwionośne – w nieżycie nosa, łagodzące zamiany na skórze – w atopowym zapaleniu skóry.
Metodą leczenia alergii jest też odczulanie. Odczula się pacjentów
z alergią na pyłki, roztocze i – rzadko – na pleśnie. Zabiegom można poddawać dzieci, które ukończyły sześć lat, i dorosłych do 45. roku życia. W określonych odstępach czasu chory otrzymuje dawkę alergenu w zastrzyku podskórnym. Terapia powinna trwać minimum trzy lata.