Czy z alergii można się wyleczyć?
Uczulenie, bardzo dokuczliwe w dzieciństwie, może złagodnieć w okresie dojrzewania. Czasem – wręcz przeciwnie, objawy choroby nasilają się z wiekiem. Nawet jeśli uda się znieść objawy alergii, ona istnieje i trzeba ją cały czas kontrolować. Nieleczona może przeistoczyć się w inną postać uczulenia. Na przykład dziecko cierpiące na alergię pokarmową w starszym wieku może się uczulić na pyłki roślin czy sierść zwierząt. Nierzadko też alergia przeistacza się w astmę. Trzeba zatem pamiętać, że alergikiem i w zasadzie pozostaje się na całe życie. Cały czas trzeba obserwować swoje reakcje i w razie potrzeby zgłaszać się do lekarza.
Badanie stężenia przeciwciał IgE w surowicy (czyli immunoglobuliny E – IgE).
U alergików poziom IgE jest wyższy niż u ludzi zdrowych. We krwi można oznaczać tzw. całkowite IgE – to badanie stwierdza, czy pacjent w ogóle jest alergikiem, oraz tzw. swoiste IgE określające uczulenie na konkretne substancje.
Próba prowokacyjna. Najprostsza polega na nasileniu kontaktu z określonym czynnikiem i ocenie występujących pod jego wpływem objawów. Próbą prowokacyjną może być np. spacer w parku i kontakt z alergenem pyłku kwitnących roślin (np. brzozy).
W poradni alergologicznej lub szpitalu próbę prowokacyjną wykonuje się poprzez podanie wyciągu alergenu do nosa, worka spojówkowego oka lub drzewa oskrzelowego i ocenę stopnia nasilenia objawów uczuleniowych.
Spirometria. Badanie, które pozwala sprawdzić, czy wskutek alergii nie nastąpiły chorobowe zmiany w drogach oddechowych.
Jakie badania ułatwiają rozpoznanie alergii?
Najczęściej stosowane, to: Testy skórne. Wykonuje się je na skórze przedramion lub między łopatkami. Test polega na delikatnym nakłuciu skóry specjalnym lancetem w miejscu, gdzie wcześniej naniesiona została kropla alergenu. Przy okazji jednego zabiegu można sprawdzić reakcję organizmu na nie więcej niż 10-20 alergenów wziewnych lub pokarmowych podejrzanych o wywoływanie objawów uczuleniowych. Wyniki testu odczytuje się po upływie 15-20 minut. W wypadku alergii wokół nakłucia pojawia się odczyn (zaczerwienienie, swędzący bąbel). Jego rozmiary świadczą o stopniu uczulenia. Test skórny wykonuje się w okresie, gdy chory nie przyjmuje leków przeciwalergicznych zmniejszających reaktywność skóry (np. leków antyhistaminowych).