Płaskostopie

Gdy stopy wyglądają jak płaski placek, przy dłuższym staniu czy chodzeniu podeszwy pieką, często puchną. Wada rozwija się wskutek nadmiernego obciążenia stóp, np. z powodu otyłości, „stojącej” pracy czy noszenia butów na wysokich obcasach. Tzw. płaskostopie podłużne powstaje u osób, które mają zbyt słabe więzadła i mięśnie stóp.
Na czym innym polega płaskostopie poprzeczne. Pięć kości leżących w środkowej części stopy rozchodzi się na bok, ciężar ciała zatem, zamiast prawidłowo opierać się na pierwszej i piątej kości, wspiera się także na drugiej i trzeciej. Płaskostopiu poprzecznemu towarzyszą często odciski i modzele na środku poduszeczki stopy, tuż przed palcami.
Ćwiczenia stóp mają największe znaczenie u małych dzieci, często pozwalają bowiem zapobiec rozwojowi płaskostopia. W przypadku dorosłych pozwalają osłabić dolegliwości. Popularnymi ćwiczeniami są: chwytanie palcami stóp chusteczki i unoszenie jej do góry; masaż stopy gumową piłeczką z wypustkami lub specjalnymi urządzeniami przypominającymi z wyglądu liczydła; wspinanie się na palcach; tzw. chód gąsienicy, czyli przemieszczanie się poprzez przykurczanie i rozprostowywanie palców stóp, bez odrywania stóp od podłoża.

Idź do lekarza, jeśli płaskostopie przysparza ci dużo bólu i utrudnia chodzenie. Lekarz może wówczas zalecić fizykoterapię: ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp (patrz, ramka obok), masaże połączone z hydroterapią (zabiegi z wykorzystaniem wody) lub refleksoterapią. Jest to uciskanie odpowiednich punktów na stopie, co powoduje zmniejszenie bólu.