Wpływ kolorów na psychikę i, jak coraz częściej przyznają lekarze, na zdrowie, jest faktem. Jedne skłaniają do aktywności, inne poprawiają samopoczucie, jeszcze inne łagodzą napięcie. Ale te same kolory mogą budzić
agresję, być przyczyną apatii, zmęczenia, a nawet odczuwania zdrowotnych dolegliwości. Wszystko zależy od tego, czy potrafimy właściwie korzystać z poszczególnych barw.
Nieustanny płacz niemowlęcia, u którego lekarz nie stwierdził żadnej choroby” może być reakcją na nadmiar czerwieni w jego otoczeniu, a ospałość innego może być skutkiem zbyt sterylnego, bladoniebieskiego wystroju pokoju.
Warto mieć na uwadze, że barwy, które dobrze działają na ciebie, nie zawsze są równie przyjazne twojemu dziecku. Ty możesz świetnie czuć się w czerni, która korzystnie podkreśla twoją urodę, ale ono, widząc cię jako wielką ciemną plamę, może reagować lękiem na twój widok. Zamiast się martwić, że dziecko cię nie akceptuje, zacznij się ubierać w błękity (wyciszają) lub żółcie (poprawiają nastrój, przywracają równowagę psychiczną). Taka pozornie nic nie znacząca zmiana może przywrócić bliskość między wami.