Niemowlę 0-6 miesięcy

niemowlakjpgSpokojne, płaczliwe, pogodne, wymagające… Niemowlęta różnią się między sobą. Czy i jak wcześnie można rozpoznać, jaki charakter dziecko będzie miało w przyszłości?

Kiedy maluszek przychodzi na świat, on, jego mama (i cała rodzina) muszą się wzajemnie poznać. Noworodek nic nie wie o otaczającym go świecie – nie potrafi odróżniać emocji, których doznaje, a swoje potrzeby może sygnalizować jedynie płaczem. Dobrze zna tylko zapach, dotyk oraz głosy mamy i taty. W ich pobliżu maluszek czuje się bezpiecznie i jest spokojny. Wystarczy jednak, że ktoś inny weźmie go na ręce, a już zaczyna się niepokoić.

U tak małego dziecka trudno jeszcze mówić o tym, jakie będzie miało usposobienie. Jego zachowanie jest uzależnione od tego, czy jest mu dobrze (wtedy spokojnie śpi lub przez chwilkę czuwa rozglądając się dookoła) lub czy jest mu źle (bo jest głodne, zmęczone, boi się lub cierpi z powodu kolki – i wówczas płacze).

Każdy noworodek ma niedojrzały jeszcze i bardzo wrażliwy układ nerwowy. Im więcej dociera do niemowlęcia negatywnych bodźców, jak np. jaskrawe światło, obce zapachy, tym „’ bardziej będzie ono niespokojne. Warto pamiętać, że malutkim dzieciom bardzo łatwo udzielają się emocje innych: jeżeli niemowlę słyszy płacz lub podniesione głosy, wówczas będzie niespokojne (i samo może się rozpłakać). Jednak nie oznacza to, że płaczliwy malec jest „z natury” uciążliwy i w przyszłości będą z nim kłopoty.

Z kolei maluszek, wokół którego panuje spokój, jest często przytulany, regularnie karmiony – prawdopodobnie sam będzie pogodny oraz spokojny i nie sprawiał mamie większych kłopotów. Co wcale nie oznacza, że tak pozostanie na zawsze, ponieważ nie ma reguł, że warunki, w jakich wychowują się dzieci mają decydujący wpływ na ich samopoczucie oraz zachowanie.
Zatem zabawa w charakterki dopiero się zaczyna…

Aby maluch dobrze się rozwijał, należy jak najczęściej go przytulać, głaskać, pieścić i mówić do niego. Kiedy rodzice otaczają go miłością, ciepłem (szczególnie wtedy, gdy jest rozdrażnione, coś mu dolega, płacze, złości się), pomagają mu rozwijać najlepsze, pozytywne cechy charakteru. Dla takiego malucha najważniej-d sza jest atmosfera miłości i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego rodzice nie powinni obawiać się, że jeśli często okazują mu miłość (całują, przytulają, masują), to za bardzo je rozpieszczą. Przeciwnie, otoczony czułością wyrośnie na osobę, która łatwo okazuje uczucia.