Zapach lata to świeżość wiatru, woń morskiej bryzy, aromat kwitnących kwiatów i dojrzewających owoców. Nuty te podchwycili kreatorzy perfum i wylansowali na tę porę roku. Oszałamiające, ciężkie, orientalne zapachy są zbyt duszne, gdy upał na dworze. Stąd powodzenie woni subtelnych, orzeźwiających i sprawiających wrażenie lekko chłodzących.
Nie wąchaj korka
Kupując wodę toaletową czy perfumy: pamiętaj, ze zmysł powonienia najbardziej wyostrzony i wrażliwy jest rano; nie testuj więcej niż 3 zapachy naraz; zwilż kropelką perfum przegub dłoni i pozwól zapachowi dojrzeć na skórze, co trwa około godziny;
nie oceniaj zapachu rozpylonego tylko na ubraniu. Nie wąchaj też korka czy wylotu buteleczki, bo poczujesz głównie spirytus.
W upalne dni
Nie używaj perfum, bo zawierają najwięcej spirytusu, czyniącego skórę bardzo wrażliwą na działanie promieni słonecznych. Trwałe przebarwienia na skórze mogą pojawić się także pod wpływem niektórych esencji aromatycznych, zawierających np. olejek bergamotowy, częsty składnik orientalnych perfum. Nie ryzykuj więc i wybieraj pachnące wody bez składników uczulających, całkowicie pozbawione alkoholu lub zawierające niewielką jego ilość. Do bezalkoholowych należy np. woda De Kenzo o woni kwiatów białego jaśminu, Manoi – Yves Rocher z dodatkiem olejku kokosowego pielęgnującego skórę, Baby Blue Jeans – Gianniego Versace ze składnikami nawilżającymi. Niskoalkoholowa jest kwiatowo-owocowa Aspasia – Oriflame, Nature -Yves Rocher z dominującą nutą soczystej zieleni, czy kwiatowo-leśna kompozycja Giorgio Holiday -Giorgio Beverly Hills.
Pachnąca rodzinka
Perfumom i wodom toaletowym towarzyszy często zestaw kosmetyków do ciała o tym samym aromacie. Mniejsze zestawy składają się z perfum, wody i dezodorantu (np. Pani Walewska i Generation X – Miraculum, Aspasia -Oriflame). W zestawach „maxi” jest dodatkowo mydełko, żel pod prysznic, balsam lub krem do ciała, a nawet puder. Używając ich unikniesz mieszania odmiennych woni różnych preparatów. Nakładając zapach „warstwami” utrwalasz go i nadajesz mu głębię. Nasycona nim skóra pachnie co najmniej 24 godziny. Kosmetyki do ciała zawierają substancje odżywcze i nawilżające z wyciągów z aloesu czy alg, a także proteiny, panthenol, witaminę E i roślinne olejki. Jeśli nie stać cię na zakup całej linii, zrezygnuj raczej z perfum. Skóra umyta aromatycznym mydełkiem lub żelem, skropiona dezodorantem i natarta balsamem będzie pachnieć przez długie godziny. Seria Chanson d’Eau zawdzięcza swą świeżość nutom cytrusowym, seria Monsoon pachnie jak morska fala, Jovan Fresh Musk zaczyna się świeżym, owocowym aromatem mandarynki i czarnej porzeczki, z którym mieszają się nuty kwiatowe. Dla pań lubiących sport i rekreację przeznaczona jest świeża, owocowa linia Adidas Woman Sport. Zestaw kosmetyków zapachowych Felicitas należy do grupy subtelnych aromatów kwiatowych.
Trwałość zapachu
Zdarza się, że przestajesz czuć własne perfumy. Nie musi to oznaczać, że zwietrzały. Kobieca wrażliwość węchowa zależy od gry hormonalnej organizmu. Będąc w ciąży czy tuż przed miesiączką czujemy zapachy mocniej. Podczas choroby lub stresu zmienia się zapach potu i zafałszowuje woń perfum. Perfumy reagują też na pH naszej skóry oraz jej stan: z suchej ulatniają się jak kamfora, tłusta przechowuje zapach dużo dłużej. Perfumując ubrania, wiedz, że syntetyki szybko pozbywają się woni, a włókna naturalne ją zapamiętują.
Gdy więc nie czujesz własnych perfum, ostrożnie zwiększaj ich dawkę, bo inni mogą czuć je doskonale.