Godzina kąpieli dziecka

kapiel1Niezwykle ważny jest czas, w jakim odbywa się kąpiel. Najmniej odpowiedni to ten, kiedy dziecko czuje się śpiące. Pogodnego malca kąpiel może wybudzić, co zaburzy jego dobowy rytm snu, natomiast wrażliwego wprawi w rozdrażnienie, co utrudni jego umycie. Ustalając stałą porę mycia, zwróć uwagę, kiedy Twoje maleństwo jest rozbudzone, chętne do zabawy i najedzone. To najlepszy moment na wykonanie pełnej toalety.

Zarówno woda, jak i powietrze powinny mieć wyższą niż przeciętnie temperaturę (maluch nie powinien marznąć po wyjęciu z kąpieli), ale też nie należy przegrzewać pomieszczenia. Najlepiej wcześniej nagrzać je do temperatury 24°C, ciepłota wody nie powinna natomiast przekroczyć 37,5°C. Zanim włożysz dziecko do wanienki, sprawdź termometrem lub łokciem, czy jest odpowiednio ciepła.

W 1. miesiącu życia malca używaj tylko przegotowanej wody (gotuj w odkrytym garnku o szerokim dnie i czekaj, aż ostygnie). Później może to być woda wodociągowa, jeśli dziecko ma zdrową, odporną na podrażnienia skórę. Jeśli malec jest szczególnie wrażliwy lub po prostu źle znosi kąpiel, co dwa-trzy dni możesz go myć poza wanienką. Namydl go, gdy leży na czystej pieluszce, a potem zanurz na krótko lub opłucz wodą nad wanienką używając do tego swej dłoni.

Używaj przetłuszczonych mydeł przeznaczonych do pielęgnowania niemowląt. Są bezpieczniejsze niż żele czy płyny do kąpieli, które wysuszają skórę. Możesz też stosować oliwkę hydrofilową (rozpuszczalną w wodzie). Wystarczy wpuścić kilka kropel i wymieszać.

Osuszoną skórę noworodka powinno się natłuścić. Używaj oliwki bezzapachowej, łatwej do rozprowadzenia i nie powodującej podrażnień skóry (najbezpieczniejsze są te, które można stosować już w 1 miesiącu życia). Jeśli malec ma zdrową skórę, możesz też natłuszczać ją balsamem lub kremem przeznaczonym dla niemowląt.

Do osuszania skóry dziecka można używać miękkich, grubych ręczników frote lub pieluch tetrowych. Należy jej przykładać do skóry, ale nie pocieraj nimi ciałka. Taka technika pozwala na zachowanie naturalnego płaszcza lipidowego, cienkiego filmu pokrywającego skórę dziecka i zabezpieczającego przed infekcjami.