Sport w czasie ciąży

Moda na zdrowie i piękną sylwetkę spowodowała, że dziś coraz więcej kobiet w ciąży nie zapomina o sobie. Przyszłe mamy pływają, chodzą do siłowni, uprawiają jogging, uczestniczą w zajęciach jogi. Mogą być przecież nie tylko zadbane i piękne, ale także sprawne fizycznie. Zwłaszcza że umiarkowany wysiłek jest korzystny zarówno dla nich, jak i dla dzieci. Najważniejsze to zachować rozsądek. Ćwiczenia fizyczne nie powinny kobiety w ciąży męczyć, ale sprawiać jej radość.

Moda na sport
Na pewno każdej mamie można polecić ćwiczenia oddechowe, a także wzmacniające mięśnie krocza. Ich wykonywanie procentuje potem podczas porodu. Rozciągnięte mięśnie krocza powodują, że przebiega on sprawniej, a mama szybciej wraca do dobrej formy. Bardzo korzystne są również ćwiczenia mięśni brzucha Ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, zwiększają siłę mięśni i elastyczność stawów. Mogą też złagodzić niektóre dolegliwości ciążowe takie jak bóle lędźwiowe, żylaki czy zaparcia. Pomagają zrelaksować się i odprężyć.

U kobiet regularnie ćwiczących stwierdzono zmiany metaboliczne świadczące o lepszym zaopatrzeniu mięśni w tlen. Rzadziej dochodzi u nich do porodów przedwczesnych, a także do cesarskich cięć.
Aktywność fizyczna w czasie ciąży jest też bardzo korzystna dla dziecka. Powoduje bowiem wzrost stężenia hemoglobiny, dzięki czemu dziecko otrzymuje więcej tlenu i lepiej rozwija się jego mózg.

U noworodków matek regularnie ćwiczących stwierdzano lepszy stan ogólny według punktacji Apgar.

Gdy ciąża jest zagrożona
Nie zawsze jednak poleca się aktywność fizyczną w czasie ciąży. Jeśli grozi Ci poronienie lub przedwczesny poród, przeciwwskazany jest wszelki wysiłek fizyczny. Możliwe, że nawet przez kilka miesięcy będziesz musiała pozostawać w łóżku i prowadzić bardzo oszczędny tryb życia. Inne przeciwwskazania do uprawiania sportu to nadciśnienie, choroby serca, tarczycy, cukrzyca. Dlatego jeśli jesteś w ciąży, zapytaj swojego lekarza, jaki rodzaj aktywności będzie dla Ciebie najwłaściwszy. Zdecydowanie niewskazane są ćwiczenia wymagające podnoszenia i dźwigania ciężarów, skoków, dużego wysiłku fizycznego.

Uwaga na dziecko
Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i mama dobrze się czuje, może być aktywna do ostatnich dni przed porodem. Szczególnie polecane są długie spacery, pływanie, gimnastyka pod okiem instruktora ze szkoły rodzenia.

Jeżeli do tej pory prowadziłaś siedzący tryb życia, nie jest to dobry okres na intensywne uprawianie sportu.

W czasie ciąży nie uprawiaj męczących ćwiczeń fizycznych. Nie jest to dobry czas na zmuszanie organizmu do maksymalnego wysiłku. Natychmiast przerwij ćwiczenia, jeśli wystąpią skurcze, poczujesz nudności, zawroty głowy lub wyczujesz zmniejszenie częstotliwości ruchów płodu. Gdyby pojawiło się krwawienie z pochwy, zaczęły się sączyć lub odchodzić wody płodowe, natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem.