DOSTOSOWYWANIE SIĘ DO WIEKU PODESZŁEGO

Zmianom fizycznym związanym ze starzeniem się towarzyszą zmiany zachodzące w życiu osobistym. Przejście na emeryturę oraz zwolnienie tempa życia wywiera znaczny wpływ na psychikę, dla niektórych ludzi trudny do zaakceptowania. Znalezienie innych możliwości wyładowania energii życiowej – w podróżach, poprzez pracę społeczną lub hobby – pozwala dostosować się do nowej roli w rodzinie i społeczeństwie.

Zapobieganie wypadkom w domu i jego otoczeniu ułatwiają umiarkowane inwestycje w bezpieczeństwo, na przykład zainstalowanie poręczy w wannie lub pod prysznicem, wzmocnienie balustrady schodów czy przymocowanie dywanów do podłóg. Jeżeli zachowanie równowagi lub poruszanie się zaczyna stanowić problem, słuszną decyzją może być posługiwanie się laską lub „balkonikiem”. W pewnym momencie, z powodu pogarszania się wzroku i spowolnienia odruchów, większość osób w podeszłym wieku uważa za rozsądne zrezygnowanie z prowadzenia samochodu.

Stały pobyt w domu opieki może być pod wieloma względami korzystny dla osób starszych, ale zwykle wiąże się z dużym wstrząsem emocjonalnym, zwłaszcza w początkowym okresie. Dlatego też podejmując decyzję, należy dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Śmierć przyjaciół lub małżonka powoduje nieunikniony żal, a niekiedy również niepokój. Jeżeli takie odczucia stanowią zbyt duże obciążenie, lub tez jeżeli osoba w podeszłym wieku bądź jej otoczenie zauważa objawy depresji, należy zwrócić się do lekarza lub psychoterapeuty.