„Półtoraroczny synek nie przepada za gotowanymi warzywami. Czy mogę podawać mu surówki?”
Tak, o ile daje sobie radę z gryzieniem. Najważniejsze jest, żeby w ogóle jadł warzywa. Można też je lekko podgotować, aby były chrupiące, i w ten sposób przyzwyczaić synka do smaku gotowanych jarzyn. To ważne, bo niektóre warzywa, np. brukselkę, fasolkę szparagową, buraczki, je się tylko w postaci gotowanej. Jeśli jednak malec zdecydowanie odmawia, niech je surówki. Ważne, żeby jadł warzywa codziennie. Półtorarocznemu dziecku wystarczą 2 stołowe łyżki surówki, jako dodatek do ziemniaków i mięsa.
„Moja córeczka ma 2 tygodnie. Karmię ją piersią. Jak długo dziecko powinno pozostawać przy piersi?”
Nie ma ścisłej reguły dla wszystkich dzieci. Ważne, aby ssanie było aktywne i dziecko połykało pokarm. Są maluszki, które po 10 minutach takie, które potrzebują na to 30-40 minut. Objawem właściwego pokrycia potrzeb dziecka jest karmienie co najmniej 8 razy na dobę i moczenie więcej niż 6 pieluszek.
Zioła dla dzieci
„Chciałabym się dowiedzieć, jakie herbatki ziołowe są bezpieczne dla dzieci. Mam dwójkę maluchów w wieku 11 miesięcy oraz 2,5 roku. Słyszałam, że nie każde ziółka nadają się dla nich.”
Małym dzieciom można zaproponować herbatkę z kopru, rumianku czy mięty. Herbatki ziołowe podajemy już niemowlętom. Rumianek, anyżek, koper włoski korzystnie wpływają na przewód pokarmowy.
Zupki dla niemowląt można doprawiać łagodnymi ziołami, np. majerankiem, kminkiem.
Zupy jednosmakowe
„Karmię piersią moją 8-miesięczną córeczkę. Podaję jej zupki warzywne i owoce. Od kiedy można podawać malcom zupy jednosmakowe?”
Zupy jednosmakowe można podawać dzieciom od 9-10 miesiąca życia. Od 10. miesiąca życia mogą zawierać dodatek glutenu -kasze, np. krupnik, pomidorowa z kluskami.
Córka nie je mięsa
„Moja córka nie je mięsa. Czy to prawda, ze powinna jeść dużo fasoli, bobu i innych roślin strączkowych, gdyż zawierają duże ilości białka?”
Rośliny strączkowe rzeczywiście są bardzo dobrym źródłem białka, podobnie jak mięso oraz mleko i jego przetwory. Strączkowe nie zawierają jednak żelaza, zapobiegającego anemii. Jeśli córeczka zdecydowanie odmawia jedzenia mięsa, warto wzbogacić jej jadłospis o ryby. Jeśli jest to niemożliwe, być może będzie konieczne podanie jej preparatu żelaza. O tym jednak musi zadecydować lekarz.
Dzieci lubią delikatne mięso z kurczaka. Zawiera ono pełnowartościowe białko. Warto jednak, aby maluch otrzymywał również inne rodzaje mięs.
Kurczak jest wprowadzany jako pierwszy ze względu na małe prawdopodobieństwo wywołania alergii.
Zawiera niezbyt dużo żelaza, dlatego aby dostarczyć niezbędne składniki do rozwoju organizmu, w diecie dziecka powinny się znaleźć: cielęcina, jagnięcina, mięso królika.
„Mojej 8-miesięcznej córeczce zarosło już ciemiączko. Czy nie stało się to zbyt wcześnie?”
Zarastanie ciemiączka przedniego najczęściej obserwuje się w wieku 12-18 miesięcy. Ale zdarzają się dzieci, u których ciemiączko zarasta wcześniej. Nie prowadzi to do małogłowia i nie ma żadnych konsekwencji dla zdrowia. Czaszka dziecka po zarośnięciu ciemiączka rozrasta się wzdłuż szwów, o czym świadczą prawidłowe przyrosty obwodu głowy.