Brzuch mówi wiele o wieku kobiety. Jeśli chcesz mieć młodzieńczą sylwetkę, wypowiedz wojnę tworzącym się na nim zbędnym krągłościom.
Nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu może także przyczynić się do powstania groźnych schorzeń.
Warstwy tłuszczu utrudniają ruchy przepony, związane z oddychaniem, co pogarsza zaopatrzenie organizmu w tlen.
Rośnie też zagrożenie chorobą wieńcową i w konsekwencji zawałem serca.W fałdach skóry łatwiej dochodzi do stanów zapalnych, towarzyszących infekcjom bakteryjnym i grzybicowym.
Silnie otłuszczony brzuch zwiększa podatność na tzw. choroby chirurgiczne: kamice, zapalenie trzustki, niedrożność jelit czy zapalenie wyrostka robaczkowego.
Otyły brzuch zwiększa ryzyko powikłań w czasie ciąży i porodu. Sprzyja także występowaniu raka piersi i macicy.
Pokaźnych rozmiarów brzuch obciąża i deformuje kręgosłup. Powoduje spłaszczenie kręgów i krążków międzykręgowych (tzw. dysków) w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Częściej dochodzi wtedy do wypadnięcia dysku.
Wzmacniaj mięśnie brzucha
Podczas ćwiczeń puls powinien wynosić 180 uderzeń na minutę minus wiek. Jeśli więc masz 35 lat; ćwicz tak, by serce biło w rytmie nie przekraczającym 145 uderzeń na minutę.
Połóż się na wznak. Podpierając się rękami, unieś tułów i nogi ponad podłogę. Przy napiętych mięśniach brzucha rób klasyczny rowerek przez 2 minuty. Odpocznij i powtórz ćwiczenie.
Leżąc na plecach, unieś nogi pod kątem 45 stopni. Złap się rękami za uda i unieś tułów prawie do siadu. Po osiągnięciu równowagi puść uda i wyciągnij ręce w bok. Pozostań w tej pozycji przez kilka sekund.