Pochwycenie zabawki

dziecko gryziePochwycenie zabawki dla kilkumiesięcznego maluszka to skomplikowane zadanie, Angażuje mięśnie całego ciała oraz wiele zmysłów – wzrok bo dziecko musi nie tylko dostrzec przedmiot, ale tez prawidłowo ocenić odległość słuch, gdy sięga po grzechotkę, oraz dotyki który informuje je o kształcie przedmiotu.

W szybszym wykształceniu koordynacji wzrokowo-ruchowej pomagają specjalne makatki-zabawki mocowane na łóżeczku oraz mobile, czyli poruszające się w powietrzu zabawki, składające się z wielu elementów zawieszonych na sznurkach. Te ostatnie możesz wykonać sama lub kupić w sklepie z akcesoriami niemowlęcymi.

Przymocowana do łóżeczka kolorowa, złożona z wielu wyraźnych płaszczyzn makatka, poruszający się w rytm muzyki czy
z delikatnym powiewem powietrza przedmiot na pewno zaintryguje malca. Bardzo szybko obserwacja przestanie mu wystarczać. Rączki same będą się wyciągały do kolorowej zabawki czy fruwających nad główką mięciutkich pluszaków. Radość sprawi choćby ich muśnięcie. Kiedy maluch będzie już mocno trzymał główkę, można położyć go na brzuszku i zachęcić do sięgania po wirujący kolorowy przedmiot.

Wybierz zabawkę wykonaną z nietoksycznych, miękkich, ale trwałych i dość dużych elementów (żeby dziecko nie mogło ich połknąć). Zwróć uwagę na oznaczenia na etykiecie. Powinien być na niej piktogram z oznaczeniem, od jakiego wieku można ją ofiarować maluszkowi i czasami także, jakie zdolności dziecka dana zabawka rozwija.

Wykonaną z plastiku zabawkę dokładnie obejrzyj przed zakupem – czy nie zawiera ostrych krawędzi i zarysowań, które mogą być przyczyną pęknięcia. Sprawdź, czy drewniane zabawki są naprawdę dobrze wygładzone i czy mają atest (zwłaszcza te kupowane od ulicznych sprzedawców). Samo drewno jest oczywiście ekologiczne, ale może być impregnowane lakierem nieodpowiednim dla dziecka.

Decydując się na zawieszenie nad łóżeczkiem ruchomej zabawki, zwróć uwagę na to, by nie wisiała zbyt wysoko. Niemowlę, nie mogąc dotknąć interesującego przedmiotu, straci zainteresowanie, lub przeciwnie, za wszelką cenę będzie się starało go pochwycić i może nawet wypaść z łóżeczka.

Nie wieszaj zabawki tuż nad główką dziecka. Ograniczasz bowiem w ten sposób jego pole widzenia – ile razy się obudzi, zawsze będzie widziało tylko zabawkę. Wszystko obok wyda mu się mniej interesujące. Zamiast wspomóc, opóźnisz jego rozwój.