Pokonaj strach przed porodem

ciazaJuż niewiele czasu dzieli Was od chwili, gdy będziecie mogli trzymać w ramionach ukochane maleństwo. Czeka Cię jeszcze jednak trudny egzamin: poród. Bądź realistką. Przygotuj się, że będzie trochę bolało, ale uwierz, że dasz sobie radę. Jesteś na tyle silna, że drogami natury na pewno urodzisz zdrowe dziecko. Pomyśl o porodzie nie jak o czekającym Cię bólu, lecz jak o drodze, którą musi przebyć Twoje dziecko, by mogło przyjść na świat. Skoncentruj się na jego odczuciach. Pamiętaj, że każdy skurcz i ból przybliżają Cię do tej najszczęśliwszej i niezapomnianej dla każdej kobiety chwili.

Zbieraj informacje na temat rodzenia
Rzetelna informacja o tym, jak będzie przebiegał poród, pomoże Ci pokonać lęk. Czytaj dostępne publikacje na ten temat. Zapoznaj się z kolejnymi etapami porodu, żebyś wiedziała, co Cię czeka. Pamiętaj też, że przez cały czas lekarze będą czuwać nad tym, by ani Tobie, ani dziecku nie stało się nic złego. W pierwszej fazie porodu, gdy rozwiera się szyjka macicy, stan płodu jest kontrolowany przez specjalny monitor, który rejestruje pracę serca i jego reakcję na skurcze macicy. Jeśli dzieje się coś złego, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia.

Wybierz i odwiedź swój szpital
Na przebieg porodu w dużej mierze ma wpływ atmosfera panująca w szpitalu: życzliwość osób opiekujących się przyszłą mamą. Dlatego starannie wybierz jeden z istniejących szpitali. W większości z nich, zwłaszcza jeżeli działają tam szkoły rodzenia, jest możliwe, abyś wcześniej zobaczyła salę porodową. Można się też dowiedzieć, gdzie odbywają się porody rodzinne. O dobrych szpitalach poinformują Cię Fundacja „Rodzić po ludzku” lub doświadczeni znajomi, którzy mają małe dzieci. Pamiętaj, że możesz poprosić, by podczas porodu towarzyszył Ci (odpłatnie) Twój lekarz lub położna.

Zaufaj swojemu lekarzowi
Na pewno nasłuchałaś się wiele o krwi, pocie i bólu, które jakoby muszą towarzyszyć rodzeniu. Być może kiedyś straszono Cię, że nie wytrzymasz porodowego bólu, skoro boisz się zwykłego zastrzyku czy pobrania krwi i krzyczysz u dentysty. To bardzo ważne, żebyś o swoich lękach powiedziała lekarzowi. Musisz mieć do niego zaufanie i wierzyć, że personel szpitalny chce Ci pomóc urodzić zdrowe dziecko. Nie bój się też, jeśli lekarz uzna za konieczne przeprowadzenie cesarskiego cięcia czy użycie kleszczy. Uwierz, że jest to dla Waszego dobra.

Naucz się technik oddychania i relaksacji
Naturalną reakcją na ból jest napinanie mięśni i skrócenie oddechu. Tymczasem zamiast walczyć ze skurczami, lepiej nauczyć się oddychać w ich rytmie. Odpowiednie techniki relaksacji i oddychania znacznie zmniejszają bóle towarzyszące skurczom, a przy tym poprawiają dotlenienie dziecka, co jest ważne dla jego zdrowia. Jeśli nauczysz się panować nad bólem, poród będzie przebiegał sprawniej. Prawidłowego oddychania nauczysz się podczas zajęć w szkole rodzenia. Pamiętaj, aby tego typu ćwiczenia wykonywać także w domu.

Nie martw się, że nie zdążysz
Kobiety zwykle zastanawiają się, czy będą wiedzieć, kiedy zaczęły się właściwe bóle porodowe i czy zdążą dojechać na czas do szpitala. Bóle te są jednak bardzo charakterystyczne. Zaczynają się w dolnej części pleców lub w podbrzuszu i przypominają silne bóle miesiączkowe. Skurcze przybierają na sile, a przerwy między nimi są coraz krótsze. O   zbliżającym się porodzie świadczyć też może pojawienie się różowawych upławów i odpływanie wód płodowych. Trzeba wtedy jak najszybciej jechać do szpitala.

Staraj się rodzić z mężem
Poród to wielkie wydarzenie w życiu całej rodziny, dlatego naprawdę warto przekonać męża, by w nim uczestniczył. Rodzącej kobiecie bardzo potrzebne jest wsparcie bliskiej osoby. Podczas porodu mąż nie tylko po-masuje Ci plecy i przypomni o właściwym oddychaniu, ale też będzie Cię wspierał i informował o przebiegu akcji. Nie myśl też, że w takiej chwili wydasz się swojemu partnerowi mało atrakcyjna. On w tym momecie podobnie jak i Ty przeżywa cud narodzin.

Zmienne nastroje w ciąży

„Od samego początku ciąży źle się czuję psychicznie. Wszystko mnie złości, nie mam humoru. Czasami mój stan ducha się poprawia i jestem uśmiechnięta. Jestem zaniepokojona, nigdy wcześniej nie miałam takich zmian humoru.”

Ciążę często nazywa się stanem odmiennym. Wysoki poziom hormonów oraz obawa przed nową sytuacją życiową wpływają na psychikę, co objawia się dużą zmiennością nastrojów, niekiedy także wzmożoną agresją.
Staraj się dużo odpoczywać, spaceruj, pływaj, słuchaj ulubionej muzyki, czytaj książki, które wprawiają Cię w dobry nastrój.