Sekrety włoskiej kuchni

pomidor-serSekret tej kuchni to głównie produkty. Zanim zabierzemy do gotowania, trzeba je starannie wybrać. Powinny być przede wszystkim świeże, a najlepiej, jeśli są oryginalne – włoskie.

Warzywa

Z włoską kuchnią najczęściej kojarzą się nam pomidory. Rzeczywiście, tych warzyw używa się w wielu tradycyjnych przepisach. Najlepsze są oczywiście pomidory, które dojrzały w słońcu. Mają wtedy piękny aromat oraz wyrazisty smak. Niestety, zimą takich nie kupimy.
Wtedy lepszym wyjściem jest użycie (pół na pół) świeżych i puszkowanych. Godne polecenia są pomidory pelati z puszki włoskiej firmy San Marzano i polskich Pudliszek. Oryginalnym dodatkiem do potraw są także pomidory suszone. Warzywa suszy się w słońcu, a potem zalewa oliwą. Są one wprawdzie dosyć drogie, ale warto je wypróbować. Stanowią świetną przyprawę na przykład do sosów śmietanowych.

Sery

Mozzarella to świeży, miękki, rozciągliwy ser o białej barwie. Kupuje się go w formie małych gomółek zanurzonych w zalewie. Mozzarelli używa się np. do sałatek, pizzy. Raczej nie ma jej polskiego odpowiednika.
Pecorino robi się z owczego mleka, więc ma charakterystyczny, ostry smak i aromat. Startym posypuje się makarony. Można go też dodawać do sosów. Pecorino nie da się zastąpić innym serem.
Ricotta to lekki, delikatny serek, który robi się z serwatki. Świetnie nadaje się do farszów i deserów. Zamiast ricotty można użyć twarożku, ale smak potrawy nie będzie ten sam.
Parmezan ma dosyć ostry, wyrazisty smak. Startym posypuje się różne dania. Najlepiej kupować go w kawałku i ścierać tuż przed użyciem.

Świeże zioła

To niezbędny dodatek – Włosi nie mogą się bez nich obejść. Najpopularniejsze są: bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn i szałwia. Można je (w doniczkach) bez problemu kupić w supermarketach lub wyhodować na własnym parapecie. W ostateczności możemy dodać do potrawy suszone zioła z torebki, ale efekt będzie zdecydowanie gorszy.

Makaron

Najlepsze makarony produkuje się właśnie we Włoszech. Podstawowe ich rodzaje to pasta secca i pasta fresca. Pierwszy z nich produkowany jest z semoliny (mąki z pszenicy durum) oraz wody. Drugi to makaron jajeczny. U nas można je kupić w większości supermarketów lub w delikatesach. Włoskie makarony „z górnej półki” to produkty firm De Cecco i Barilla. Są znakomite, ale, niestety, dosyć drogie. Tańsze, lecz również dobrej jakości, są makarony firm Riscosa i Agnesi. Czy wiesz, co to znaczy AL DENTE? Termin ten dotyczy makaronu. Oznacza dosłownie „na ząb”. Makaron gotujemy zawsze w dużej ilości wody. Odcedzamy go wtedy, kiedy jest jeszcze lekko twardy.

Dobra oliwa

Bez niej absolutnie nie możemy się obejść. Najlepsza jest oliwa z tzw. pierwszego tłoczenia, czyli „extra virgin”. Tłoczy się ją na zimno z oliwek, dlatego ma wyjątkowy smak i zapach. Pamiętajmy: w żadnym przypadku nie zastępujmy jej olejem! Dobra oliwa nie jest tania. Jeśli jednak chcemy gotować włoskie dania, to niezbędny wydatek. Dobrą oliwę można łatwo rozpoznać, nawet gdy nie znamy konkretnego gatunku. Powinna być zawsze w butelce z ciemnego szkła. Pamiętajmy też, że oliwę przechowujemy w chłodnym, ciemnym miejscu, ale nigdy w lodówce.